а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

формира

формираат; формирал; формиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 1559
1. Образува, даде, дава форма, вид на нешто; развие, развива кај некого определени карактерни црти.
Англиски: form Албански: formon
Примери:
Момчето формира свој поглед на светот.
Тоа го формира карактерот.
2. Составува, создава некој колектив, установа, орган и сл.
Англиски: build Албански: formon
Примери:
Формираа управен одбор.
Формира влада.
3. (се формира) се обликува
Англиски: form Албански: formohet
Примери:
Се формираат во текот на работата.