а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

формален

формални
Вид збор: Придавка
Ранг: 4552
1. Кој се однесува на формата, на надворешниот вид.
Англиски: formal
Примери:
Романот ги има сите содржински и формални квалитети.
2. Кој суштествува само по форма, привиден.
Англиски: apparent
Примери:
Формална должност.
Формален брак.
3. Официјален, установен со закон, договор и сл.
Англиски: formal
Употреба: Правда
Примери:
Тие имаа дури и формален договор.
4. Што ѝ придава значење само на формата, што тргнува од формата, од изгледот.
Англиски: formal