а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фолксдојчер

мн. фолксдојчери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45408
Назив за Германци во Банат кои не биле родени во Германија.
Германски: Volksdeutsche Албански: folksdojçer
Употреба: Географија , Историја