а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фолклор

(едн.) фолклорот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7568
1. Усното народно творештво.
Англиски: folklore Албански: folklor
2. Целокупност на обичаи, обреди, песни, носии, танци на еден народ.
Англиски: folklore Албански: folklor
3. фолклористика
Англиски: folklore Албански: folkloristika
Употреба: Разговорно , Ретко
Примери:
Институт за фолклор.