а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фил

мн. филови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47263
1. Материјал со кој се полни нешто, обично се однесува за храна и слаткарство, за колачи и торти.
Англиски: filling Албански: fill, mbushje
Употреба: Гастрономија
2. слон
Англиски: elephant Турски: fil Албански: fil, elefant
Употреба: Архаизам , Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК