а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

филоксера

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25319
Инсект што ја напаѓа обично виновата лоза.
Латински: Phylloxera vastatrix Англиски: vine fretter
Употреба: Земјоделство , Зоологија