а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фигурира

фигурираат; фигурирав, фигурираше
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 19233
1. Се наоѓа негде, зема учество во нешто.
Англиски: figure Албански: figuroj
2. Не значи ништо, само фигура е.
Англиски: pose Албански: figuron
Употреба: Преносно значење
Примери:
Фигурира како заменик директор.