а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фигурант

мн. фигуранти
Вид збор: Именка, машки род
1. Во пиеса - артист што игра улоги без зборување, статист.
Англиски: bit player Албански: figurant, statist
2. Лице што не игра никаква улога, безначајно лице.
Англиски: nobody Албански: figurant, askushi
Употреба: Преносно значење