а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фибула

мн. фибули
Вид збор: Именка, женски род
1. Игла за прицврстување на тога.
Латински: fibula Англиски: clasp
Употреба: Историја
2. Коска што се наоѓа зад писката.
Латински: fibula Англиски: fibula
Употреба: Анатомија
Примери:
скршена фибула