а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фах

мн. фахови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29415
1. струка, специјалност, поле на дејност
Англиски: field Германски: Fach
2. сандаче за пошта
Англиски: box Германски: Fach
Изрази
Поштенски фах - поштенска кутија од каде сопственикот си ја подига својата пошта.