а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фасцинира

фасцинираат; фасцинирал; фасциниран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 6901
1. опчинува, маѓепсува
Англиски: fascinate
2. (се фасцинира) се воодушеви, се воодушевува, се восхити, се восхитува
Англиски: fascinate
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК