а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фармацевт

мн. фармацевти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38747
1. Специјалист по фармација.
Англиски: pharmacist Албански: farmacist
Употреба: Медицина
2. Студент по фармација.
Албански: farmacist
Употреба: Медицина , Образование
Изведенки
фармацевтка ж.
мн. фармацевтки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК