а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фарба

фарбаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 25039
1. бојадисува, вапсува
Англиски: paint Германски: färben
Примери:
Ја фарба косата.
2. лаже, мами
Англиски: cheat
Примери:
Не ме фарбај, знам дека не си спремен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК