а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фараон

мн. фараони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12024
1. староегипетски цар
Англиски: pharao Турски: firavun Албански: faraon
Употреба: Историја
2. циганин
Англиски: gipsy Албански: jevg, maxhup
Употреба: Иронично , Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК