а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фалсификација

мн. фалсификации
Вид збор: Именка, женски род
1. Фалсификување на нешто: документ, потпис, пари.
Англиски: falsification Албански: falsifikim
Употреба: Правда
Примери:
Фалсификација на свидетелство.
2. Свесно извртување на факти.
Англиски: falsification Албански: falsifikim
Примери:
Фалсификација на историјата.
3. Фалсификат, фалсификуван документ, потпис и сл.
Англиски: forgery Албански: falsifikim
Употреба: Правда
Примери:
Ова не е мојот потпис, туку фалсификација.