а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фалира

фалираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 46411
За трговец или занаетчија, за стопанска организација пропадне, пропаѓа, банкротира.
Англиски: bankrupt, fail
Употреба: Економија