а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фалимент

мн. фалименти
Вид збор: Именка, машки род
Пропаѓање на дуќан, претпријатие.
Англиски: bankruptcy Албански: faliment, dështim
Употреба: Економија , Разговорно
Изведенки
фалименто ср.
мн. фалимента
разг.
Пример: Јас сум пред фалименто - извика ачик пред сите.