а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фалење

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 14165
1. Убави зборови за некого, нешто, некоја постапка.
Англиски: praise Албански: lavdim
Примери:
Тука нема место за фалење.
2. заканување
Англиски: threat Албански: kërcnim
Примери:
Неговото фалење со оружје беше осудено.