а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фален

фалени
Вид збор: Придавка
Ранг: 27803
Кој се покажува обично недостоен за пофалбите.
Англиски: praised
Употреба: Иронично
Примери:
Тоа ни го направи твојот многу фален син.
Изрази
(посл.) Фалени јаготки, празни кошници.