а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фалба

мн. фалби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10794
1. Убави зборови за некого, нешто, за некоја постапка.
Англиски: praise Албански: lavd
Употреба: Пословнично , Разговорно
Примери:
Само фалби можеш да чуеш за него.
Фалби продава.
2. закана
Англиски: threat Албански: kërcënim
Примери:
Не ти се плашам на фалбите.
Изрази
(посл.) Фалбата е ('рѓа) краста.