а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фаланга

мн. фаланги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13191
1. Боен род на тешко вооружена пешадија кај старите Грци и Македонци.
Англиски: phalanx Албански: fallangë
Употреба: Историја
2. ред, редица, низа
Англиски: phalanx Албански: fallangë
Употреба: Преносно значење
3. Кај утописките социјалисти - работна општина.
Албански: fallangë
Употреба: Филозофија