а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ујдисува

ујдисуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 49266
1. (преод.) дотерува, нагодува
Англиски: adjust Турски: uydurmak Албански: përshtat
Употреба: Разговорно
2. (непреод.) Пасува, одговара, погоден е за нешто.
Англиски: fit Албански: përshtat
Употреба: Разговорно
Примери:
Твојот клуч не ујдисува на оваа врата.
3. (се ујдисува) се договори
Англиски: agree Албански: pranoj
Употреба: Разговорно
4. (се ујдисува) се најде
Англиски: join Албански: bashkoj
Употреба: Разговорно