а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ујдиса

ујдисаат; ујдисал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19919
1. (преод.) договори
Англиски: arrange Турски: uydurmak Албански: rregulloj
Употреба: Разговорно
Примери:
Ја ујдиса работата.
2. (преод.) дотерува
Англиски: adjust Албански: rregullohem
Употреба: Разговорно
Примери:
Го ујдиса клучот и отвори.
3. (непреод.) дотера
Англиски: adjust Албански: rregullohem
Употреба: Разговорно
4. (се ујдиса) пасува, одговара
Англиски: fit Албански: pajis
Употреба: Разговорно
Примери:
Клучот се ујдиса.
5. Се здружи, како пар.
Англиски: join Албански: shoqërohet
Употреба: Разговорно
Примери:
Како се ујдисале двајцата, не можеш да ги разделиш.