а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

учителство

(едн.) учителството
Вид збор: Именка, среден род
1. Учителска професија, дејност.
Англиски: teaching Албански: mësuesi
Употреба: Образование
Примери:
Цел живот ми помина во учителство.
2. Учителскиот колектив, сталеж.
Албански: mësuesi
Употреба: Образование
Примери:
Да се подобри положбата на учителството (на учителите).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК