а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

учество

учеството
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1969
1. Дел во заедничко вршење на нешто.
Англиски: participation Албански: pjesëmarrje
Примери:
Учество во дискусија.
Земе учество во нешто, учествува.
Учество во борбата.
2. Дел во заедничка добивка.
Англиски: share Албански: ndan
Употреба: Економија
Примери:
Учество во добивката.
3. Удел, партиципација, средства со кои се учествува во изведувањето на некоја работа.
Англиски: part Албански: pjesëmarrje
Примери:
Секое претпријатие ќе добие соодветни простории во зградата според своето учество.
4. соучество
Англиски: sympathy Албански: mirëkuptim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Искрено учество во жалоста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК