а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

уфрли

уфрлат; уфрлил; уфрлен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8050
1. стави, вметне
Англиски: throw in Албански: fus, shti, hedh
Примери:
Предизборен заем уфрлен во државната каса месец-два пред избори.
2. фрли, додаде
Англиски: pass Албански: shtoj, hudh
Употреба: Спорт
Примери:
Ја уфрли топката пред голманот.
Ја уфрли топката во шеснаесетникот.
3. (се уфрли) Направи примедба.
Англиски: remark Албански: ndërhyj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нема да биде едноставно - се уфрли Трајче.
Изведенки
уфрла несв.
уфрлаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК