а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

утрина

мн. утрини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5091
1. Утро, рано утро.
Англиски: morning Албански: mëngjes
Примери:
Станал една утрина рано.
На утрина.
2. Земја оставена за пасење.
Англиски: meadow Албански: livadh, kullotë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Селска утрина.
3. Награда (за говедарот) за пасење стока.