а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

утрешен

утрешни
Вид збор: Придавка
Ранг: 10007
1. Следниот ден.
Англиски: tomorrow Албански: e nesërme, e nesërmja
Примери:
утрешниот ден
утрешниот празник
утрешните избори
2. утрен
Англиски: mornings Албански: e mëngjesit
Примери:
утрешна роса
3. иден
Англиски: next Албански: i së nesërmes
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е мојот утрешен наследник.
Изрази
Ќе видиме што ќе каже утрешен (утрешниот) - ќе видиме што ќе донесе иднината.
Изведенки
утрешен м.
утрешниот
(разг.) иднина