а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

утеши

утешат; утешил; утешен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4099
1. даде, пружа утеха
Англиски: comfort Албански: ngushëlloj, qetësoj
Примери:
Кажи некој добар збор, утеши ме.
Твојата насмевка ќе ме утеши.
2. (се утеши) Се смири, најде утеха во нешто.
Англиски: comfort Албански: ngushëllohem, qetësohem
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК