а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

утече

утечат
Вид збор: Глагол, свршен
побегне
Англиски: escape
Употреба: Народна поезија
Примери:
И боздоган му утече /и не погоди Турчина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК