а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

утеха

мн. утехи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2128
1. утешување
Англиски: consolation Албански: ngushëllim
Примери:
Ти благодарам на утехата.
2. Она што утешува, оној што ја доставува утехата.
Англиски: comfort Албански: ngushëllim, qetësim
Примери:
Синот ми е единствената утеха.