а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

утврден

утврдени
Вид збор: Придавка
Ранг: 2210
1. Закрепен, осигурен со утврди или тврдини.
Англиски: fortified
Примери:
Утврден град.
2. Строго определен.
Англиски: determinate
Примери:
Утврдени цени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК