а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

утаи

утаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. прикрие, скрие
Англиски: evade Албански: fsheh
Употреба: Административен термин
Примери:
Утаи данок.
2. (се утаи) се прикрие
Англиски: evade Албански: fsheh
3. (се утаи) се скрие
Англиски: hide Албански: fsheh
4. (се утаи) замолчи
Англиски: be silent Албански: hesht
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК