а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

усогласи

усогласат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15991
1. Да стори да биде во согласност со нешто.
Англиски: synchronize Албански: sinkronizoj
Примери:
Да го усогласат законот со новите барања на Европската комисија.
2. (се усогласи) Постигне согласност но некого или нешто.
Англиски: synchronize Албански: sinkronizoj
Изведенки
1. усогласува несв.
усогласуваат
Пример: Усогласува мерки.
2. усогласување ср.
глаг. им.