а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

уснен

уснени
Вид збор: Придавка
Ранг: 21124
Што се создава со помош на усните.
Англиски: labial
Употреба: Лингвистика
Примери:
уснени гласови
уснена согласка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК