а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

усложни

усложнија; усложнет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32066
1. комплицира, замрси, отежни
Англиски: complicate Албански: komplikoj
Примери:
Тој секогаш ги усложнува работите.
2. (се усложни) се комплицира, се замрси, се заплетка
Англиски: entangle Албански: komplikoj, kokoleps
Примери:
Работите се усложнија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК