а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

усет

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14173
1. осет, чувство
Англиски: sense Албански: ndjenjë
Примери:
усет за убавина
2. сетило, осет
Англиски: sense Албански: ndjenjë, sens
Употреба: Преносно значење
Примери:
Има добар усет.