а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

уров

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28402
Мешункасто растение кое се користи главно како сточна храна.
Латински: Vicia sativa Англиски: Common Vetch Албански: egjër, modhull
Употреба: Ботаника , Земјоделство