а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

уреден

уредни
Вид збор: Придавка
Ранг: 5747
1. Доведен во ред.
Англиски: tidy Албански: i rregulluar
Примери:
уреден стан
2. Кој сака и одржува ред во животот, во вршењето на работите и сл.
Англиски: orderly Албански: i rregullt
Примери:
уреден човек
3. Што се одвива или се врши со установен ред.
Англиски: orderly Албански: i regullt, i përpikët
Примери:
уредно плаќање
4. Што е во ред.
Англиски: tidy Албански: i rregulluar
Примери:
Уредна да е куќата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК