а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

урбан

урбани
Вид збор: Придавка
Ранг: 4069
градски
Англиски: urban
Употреба: Архитектура и градба , Екологија
Примери:
Урбана мафија.
Со излегувањето од урбаната средина ќе се намали цената што ја плаќа нашето здравје.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК