а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

упростува

упростуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 28234
1. поедноставува, симплифицира
Англиски: simplify Албански: thjeshtësohet, simplifikohet
2. (се упростува) се поедностави, се симплифицира
Англиски: simplify Албански: thjeshtësohet, simplifikohet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК