а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

упропасти

упропастат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16861
1. уништи, расипе
Англиски: ruin Албански: prish, shkatërroj
Примери:
Си го упропасти здравјето.
Ја упропасти работата.
2. (се упропасти) сe уништи
Англиски: ruin Албански: prishet, shkatërrohet