а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

упрек

мн. упреци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35425
прекор
Англиски: reproach
Примери:
И можеби и не знаеш, колку упреци, колку потсмевања сум слушнал.