а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

упразнува

упразнуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. упразни
Англиски: vacate Албански: zbraz
2. (се упразнува) се упразни
Англиски: free Албански: lirohet, zbrazet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК