а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

управување

управувањето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 5151
1. насочување
Англиски: controlling Албански: drejtoj, udhëheq
2. владеење
Англиски: ruling Албански: udhëheq, sundon
Примери:
Управување на државата.
Управување со државните институции.
3. На превозно средство.
Англиски: steering Албански: drejtoj
Примери:
Управување на брод.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК