а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

управувач

мн. управувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11265
1. владетел
Англиски: ruler Албански: sundimtar
Употреба: Политика
Примери:
Управувачите на Рим.
2. Оној што ја води управата.
Англиски: manager Албански: menaxher, drejtor
Употреба: Административен термин , Економија
Примери:
Денеска управувачите на претпријатијата треба да се добро школувани.
3. возач, терач
Англиски: driver Албански: shofer, vozitës
Употреба: Транспорт
Примери:
Управувач на камионот.
Управувач на бродот.
4. апарат за управување
Англиски: control
Употреба: Технологија
Примери:
далечински управувач