а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

упадне

упаднат; упаднал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12917
1. Влезе одненадеж или насила.
Англиски: raid Албански: hy me forcë
Примери:
Жандармите упаднаа во салата.
2. Навлезе одненадеж или агресивно во зборот, во музиката, во сетилата.
Англиски: strike Албански: ndërhyj
Примери:
Му упадна во зборот.
Трубата упадна прерано.