а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

унција

мн. унции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 45660
1. Мерка за тежина на лекови, благородни метали и сл.
Англиски: ounce Албански: ons, unci
2. Трошка, трошичка, мало количество.
Англиски: ounce Албански: thërmi, trohë
Употреба: Преносно значење
Изведенки
унца ж.
мн. унци
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК