а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

унија

мн. унии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6740
1. обединение, сојуз
Англиски: union Албански: bashkim
Употреба: Административен термин , Дипломатија
Примери:
Европска Унија
2. Обединение на православната црква со католичката, под власта на папата.
Англиски: union Албански: union
Употреба: Историја , Црковен термин