а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

уништи

уништат; уништам; уништил; (ќе) уништел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1624
1. сотре, погуби, ликвидира
Англиски: destroy Албански: asgjësoj, shkatërroj
Примери:
Таа бомба ја уништи целата населба.
Го уништи материјалот.
2. Направи неспособен за понатамошна работа.
Англиски: incapacitate Албански: paaftësoj, prish
Употреба: Преносно значење
Примери:
Критиката го уништи него.
3. укине
Англиски: cancel Албански: anuloj, pezulloj
Примери:
Ја уништи пресудата.